Наша…бібліотека має свою цікаву, багату подіями історію. На книгах бібліотеки зросло не одне покоління читачів. Багате історичне минуле, краса рідної природи, талановиті люди складають історію рідного краю, яка знаходить своє відображення у краєзнавчій зоні бібліотеки. Тому, тут можна  знайти відповіді на питання з історії, культури, мови, літератури, звичаїв та традицій рідного краю.

Історія книгозбірень Маневицької публічної бібліотеки – одна з найбільших яскравих і промовистих сторінок краю. Своїми коренями вона сягає у далекі сорокові роки ХХ століття. Велика сила друкованого слова, потреба знань, духовності сприяли тому, що бібліотека в усі часи була важливим центром у сфері культури і інформації. За період її існування тут пройшли свій трудовий шлях багато працівників. Одні в холоді та тісноті стояли біля її витоків, другі відновлювали її роботу і по книжці збирали фонд після війни, треті трудяться сьогодні. Бібліотечні працівники книгозбірень вносять вагомий вклад в розвиток культурного прогресу, в справу задоволення й стимулювання інтелектуальних, культурних інтересів, освітніх потреб суспільства.

З 1945 по 1959 рр. бібліотеку очолював Костюк Андрій Гнатович. Згодом посаду завідувача бібліотеки було призначено Галину Іванівну Толкушкіну, а з 1960 року – Надію Миколаївну Білан. З 1 лютого 1976 року проведено централізацію державних масових бібліотек Маневицького району. Директором Маневицької ЦБС стала Білан Н. М. Згодом бібліотечну систему очолювали Людмила Федорівна Кирда, Надія Романівна Веремчук, Галина Павлівна Халик та Любов Анатоліївна Солов’янчик.

За роки централізації, починаючи з 1979 року, активно практикувались різні форми роботи. Діяла районна організація товариства «Знання», працював виїзний клуб «Атеїст».

При бібліотеці функкціонував відділ нестаціонарного обслуговування, в розпорядженні якого був бібліобус і керувала ним Степанюк С. П. Майже на всіх великих підприємствах райцентру: торфобрикетному заводі, меблевій фабриці, заводі сухих концетратів, були організовані пункти видачі літератури, а у найвіддаленіших семи селах району було відкрито стоянки бібліобуса. На той період фонд районної бібліотеки становив 50 тис. примірників документів.

Маневицька ЦРБ акцентувала свою роботу на організації клубів за інтересами. Найпершим читацьким клубом у 1980-х роках став клуб «Молода зміна». У 1986 році було створено клуб «Олімп». З 2006 року розпочали свою діяльність клуби «Розрада» та «Довіра». Сьогодні наші користувачі теж мають можливість провести своє дозвілля на засіданнях клубів за інтересами, які діють у  бібліотеках, де звучить і пісня, і поезія і розповіді про наших славних земляків. У Маневицькій публічній бібліотеці діє правознавчо-дискусійний клуб «Час і ми» (для юнацтва), у бібліотеці для дітей - інтелектуально-дискусійний клуб «Книголюб» (5-9 кл.), у бібліотеках-філіях: «За покликом душі» - Велика Ведмежка, «Краплинки-веселинки» - Нова Руда, «Витоки» - Кукли, «Криничка» - Лісове, «Живи, книго» - Будки,  «Без верби й калини – немає України» - Троянівка, «Юні друзі бібліотеки» - Цміни, «Яблунька» - Велика Яблунька, «Струни серця» – Комарове, «Дивослово» - Старий Чорторийськ, «Джерельце» - Череваха, «Книголюб» - Костюхнівка, «Дозвілля» - Новосілки, «Криниченька» - Довжиця, «Юні народознавці» - Оконськ.

У бібліотеці для дітей, бібліотеці-філії с. Комарове та бібліотеці-філії с. Старий Чорторийськ діють лялькові театри: «Буратіно», «Друзі Вінні», «У світі казок». Дуже полюбляють лялькові вистави малюки дитячих садочків, першокласники, які вперше приходять на екскурсію до бібліотеки. Досить часто ляльки є цікавим доповненням масових заходів для дітей молодшого шкільного віку.

  Успішно продовжує діяти у бібліотеках і пункт вільного доступу до Інтернету, який було відкрито у 2012 році. Кожен користувач бібліотеки може безкоштовно скористатися його послугами. Формування нової медіакультури спонукало бібліотекарів до пошуку і використання у роботі інноваційних форм - це віртуальні подорожі, он-лайн круїзи, відео-екскурсії, веб-огляди, тощо.

З метою залучення нових користувачів до бібліотеки у 2015 році започатковано літні читання під відкритим небом, а у 2016 році акцію «Якщо ви не читаєте, то ми йдемо до вас». Популярністю серед наших читачів, жителів та гостей селища користується і літній «БІБЛІОдворик» – новий формат культурного відпочинку. Це успішний спільний проєкт Маневицької публічної бібліотеки та організації ветеранів АТО на сході України, який реалізовано у 2018 році Улітку, щосереди, бібліотека виходить із звичних стін на свіже повітря і під відкритим небом організовує цікаві заходи: Hand made «Долоньки щасливого дитинства», бібліотечний орієнтир «Стежками книжкового літа», краєзнавчий трамвайчик «Стежками рідного краю», арт-майстерня літніх вподобань «Літо строкате – на ідеї багате», бібліофреш «Хіти читацького сезону», майстер-клас «Створення органайзера», літні читацькі посиденьки «Ми хочемо, щоб ваше літо було книжкою зігріте», літературний коктейль «Смак української книги», іграшковий диліжанс «Від ляльки-мотанки до ляльки барбі», бібліо-лавочка «Сонячні промінці на книжковій сторінці». Великим успіхом у дітей користуються лялькові вистави: «Червона шапочка», «Теремок», «Колобок», «Коза-дереза», «Шоу ляльок», «Золоте курча» та ін.

Особливого значення працівники бібліотек надають благогдійництву. Неодноразово через волонтерів у зону АТО для наших бійців передавали засоби гігієни, ліки, побутову хімію, продукти, теплий одяг, книги. За що колектив нагороджений подяками. Вже доброю традицією стало проведення благодійного ярмарку «Щедра Масниця» у бібліотечному «Арт-кафе». Усі охочі пригощаються смачними млинцями та долучаються до збору коштів для добрих справ. Також, щорічно проводиться свято Миколая для дітей-інвалідів з ГО «Довіра». Для цієї категорії користувачів у Маневицькій публічній бібліотеці діє мистецьке «Арт-кафе», яке реалізовано завдяки проекту «Ми хочемо жити як всі!». Саме тут, для людей з інвалідністю організовуються різні заходи, виставки, майстер-класи, шахові турніри, тощо.

Змістовними є презентації книг за участю самих авторів та автограф-сесії. Гостями головної книгозбірні громади неодноразово були письменники: Василь Шкляр, Володимир Шовкошитний, Мирослав Дочинець, Василь Кузан, Таня П’янкова, Дара Корній, Галина Рибачук-Прач, Іван Андрусяк, Олег Чаклун, Оксана Кротюк, Олег Гуцол, Микола Мартинюк, Євген Хотимчук, Володимир Лис, Надія Гуменюк, Віктор Давидюк, Ніна Горик, Ольга Ляснюк,  Сергій Ус, Валерій Мельник, Марія Волинська, Валентина Лисюк, Оксана Кушко, Любов Боричевська, Анатолій Снітко.

Маневицька публічна бібліотека провадить і видавничу діяльність. Готуються дайджести, веб-бібліогрфічні списки, інформаційні списки «Маневицька громада на сторінках преси» та «Нові надходження до бібліотеки», попереджувальні довідки до ювілейних дат письменників. З 2016 року видається «Календар знаменних і пам’ятних дат Маневиччини».

За останні роки плідної праці бібліотека посідала призові місця в обласних та Всеукраїнських конкурсах.

Значний внесок у бібліотечну справу зробили ветерани-професіонали бібліотечної роботи: Білан Н. М., Халик Г. П., Пантюх Н. М, Купріянова М. А., Хом’як Л. В., Федорчук З. М., Шевчук З. С., Хом’як Н. Г., Олійник Л. П., Музика Н. А., Веремчук Н. Р., Кальчук Г. Т., Хом’як О. Л., Степанюк С. П., Трофімчук Т. Є. Також за час діяльності бібліотеки на різних посадах працювали: Кирда Л. Ф., Сачук Н. Я., Чувакорзіна Г. В., Корчевна Н. Д., Дишко Н. П., Дейнека Л. П., Оксенюк М. М., Веремчук Л. В., Чеб М. Г., Оксенюк Г. І., Басалик М. І., Павлюк Г. В., Карпюк Л. М., Пронцевич С. П., Музика Ю. М., Луцик І. М., Дерев’янчук Г. В., Терешко О. О., Касьян Л. О., Глущик Ю.Є, Герасименко Ю. О., Бусел С. П., Борисюк С. В., Деркач Н. Ю., Кушнір А. В., Потоцький В. М., Римарчук Н.М., Булик К. І., Ярошик О. В.

І нині працюють справжні фанати своєї справи на чолі з директором Маневицької публічної бібліотеки Солов’янчик Л. А., вкладаючи частиночку своєї душі в роботу. Понад 30 років працюють на бібліотечній ниві Степанюк С. П., Трофімчук Т. Є., Кондрацька Л. М., Оксенюк М. М., Базюк Н. П., Король Н. І., а також молодше покоління бібліотекарів: Соловонюк Ю. І., Шишолик Т. І., Богайчук О. М., Паламар А. С., Велігурська К. В., Кушнір Г. М., Хилюк Ю. В., Дяк Л. І., Касьян М. В., Матвійчук О. С., Грицюк Л. С, Семенюк Н. Ф., Літовець О. М., Брик В. П., Манзюк О. І., Веремчук Т. М., Цівчик Л. С., Гаврилюк Н. В., Літовець С. Й., Дудіна Д. С., Баштанар Т. І., Здрок В. В., Остапчук А.В.

Згідно рішення Маневицької селищної ради від 24 лютого 2021 року Маневицьку ЦБС перейменовано на Маневицьку публічну бібліотеку Маневицької селищної ради. Книгозбірню очолює Солов’янчик Л. А. Бібліотечним обслуговуванням охоплено 12 000 користувачів. До послуг універсальний фонд, який нараховує 115145 примірників документів, в т. ч. 75 назв періодичних видань; краєзнавчий фонд; довідково-бібліографічний апарат. Одним з важливих напрямків є забезпечення фізичного та інтелектуального доступу до інформаційних ресурсів користувачам з інвалідністю, підтримка учасників ООС та їхніх сімей, дітей сиріт. Значна увага приділяється патріотичному вихованню молоді, правовій освіті, максимум зусиль спрямовано на реалізацію всеукраїнських, обласних, регіональних та цільових комплексних програм.

Бібліотека продовжувала і продовжуватиме позиціонувати себе як багатофункціональний центр, в якому є можливість реалізувати різні культурні, освітні та соціальні ініціативи. Активна співпраця з громадою та увага до індивідуальних потреб користувачів є запорукою подальшого розвитку бібліотеки.

 «Якщо хочеш дізнатись про майбутнє, поглянь у минуле», - говорить народна мудрість. Що ж, історія свідчить: часи змінюються, бібліотека залишається. Сьогодні, без перебільшення, можна стверджувати, що Маневицька  публічна бібліотека зберегла і продовжує свої традиції – служити людям для добра, їхнього духовного збагачення, сприяти розвитку культури читання і йти шляхом впровадження вимог сьогодення.

 

Любов Солов’янчик